kezmarok.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Kežmarok

Svet

Video: Muž vo fínskom Turku pobodal viacero ľudí, polícia ho postrelila

KODAŇ 18. augusta (WebNoviny.sk) — Fínska polícia postrelila do nohy muža, ktorý pobodal viacerých ľudí v západnom meste Turku. Fínska vysielacia stanica YLE uviedla, že niekoľko osôb ležalo na zemi v centre mesta. Several persons stabbed in central Turku. Police has shot at suspected perpetrator. One person is apprehendee — L-S poliisi (@L_S_poliisi) 18. augusta 2017 Polícia na Twitteri vyzvala obyvateľov, aby sa tejto časti mesta vyhýbali. Podľa bulvárnych novín Ilta-Sanomat utrpeli zranenia šiesti ľudia - jeden muž a päť žien. Páchateľ údajne útočil s veľkým nožom. Viac k témam: Fínsko, teroristický útok, útokZdroj: Webnoviny.sk - Video: Muž vo fínskom Turku pobodal viacero ľudí, polícia ho postrelila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Muž vo fínskom Turku pobodal viacero ľudí, polícia ho postrelila

Matka zabitej účastníčky antirasistického pochodu sa odmietla stretnúť s Trumpom

CHARLOTTESVILLE 18. augusta (WebNoviny.sk) - Matka Heather Heyer, 32-ročnej účastníčky sobotňajšej antirasistickej demonštrácie, ktorú zabil útočiaci neonacista, sa odmietla stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Oznámila to v piatok v rozhovore pre televíziu ABC. K tomuto rozhodnutiu podľa vlastných slov dospela po tom, ako počula Trumpove vyjadrenia k udalostiam v Charlottesville. Odporúčame:Donald Trump sa opäť vrátil k vyhláseniu, že vinu za násilie v Charlottesville nesú obe strany Trump v prvej reakcii na sobotňajší útok na účastníkov antirasistickej demonštrácie v Charlottesville, do ktorých opakovane narážal autom dvadsaťročný neonacista James Alex Fields, síce násilnosti odsúdil, hovoril ale o nenávisti a násilí "na mnohých stranách". Po mohutnej kritike a výzvach z mnohých strán, aby problém pomenoval adresne, keďže zo strany antirasistických demonštrantov k žiadnemu násiliu nedošlo, Trump v pondelok pritvrdil a vyhlásil, že neonacisti, členovia Kukluxklanu a ľudia presvedčení o nadradenosti bielej rasy sú "kriminálnici a zločinci". Odporúčame:Facebook zrušil stránky rasistov zo zhromaždenia v Charlottesville V utorok však opäť otočil a vyhlásil, že vinu za násilnosti v Charlottesville "nesú obe strany". Uznal, že medzi účastníkmi pochodu krajných pravičiarov, ktorý sa v meste konal súbežne s antirasistickou demonštráciou, boli "niektorí veľmi zlí", ale vyhlásil, že "na oboch stranách boli aj veľmi dobrí ľudia". Susan Bro, matka zabitej účastníčky protirasistickej demonštrácie, podľa vlastných slov najskôr iba zmeškala niekoľko telefonátov z Bieleho domu a nebola rozhodnutá pozvanie ignorovať. Ale po tom, ako počula Trumpove výroky, už stretnutie neprichádza do úvahy. "To sa nedá zmazať tým, že niekomu podáte ruku a poviete mu prepáč," povedala matka obete. Trumpovi odkázala, že by mal "rozmýšľať predtým ako niečo povie". Viac k témam: Charlottesville, Donald Trump, USAZdroj: Webnoviny.sk - Matka zabitej účastníčky antirasistického pochodu sa odmietla stretnúť s Trumpom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Matka zabitej účastníčky antirasistického pochodu sa odmietla stretnúť s Trumpom

Rusko pripravuje vojenské cvičenia so spojencami zo sovietskej éry

MOSKVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Rusko oznámilo, že uskutoční spoločné vojenské cvičenia s bývalými sovietskymi republikami zo Strednej Ázie v reakcii na regionálne hrozby. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok povedal, že vojna v Afganistane predstavuje nebezpečenstvo pre stabilitu regiónu. V rámci príprav na potenciálne hrozby Moskva už začiatkom roka uskutočnila vojenské cvičenia s Tadžikistanom. Odporúčame:Šéf ozbrojených síl USA prisľúbil Japonsku ochranu pred severokórejským útokom Júlové manévre zahŕňali aj vystrelenie rakiet Iskander-M, ktoré sú jedny z najvyvinutejších v rámci ruského vojenského arzenálu. Šojgu uviedol, že ďalšie cvičenia sa budú konať neskôr počas roka spoločne s Kirgizskom, Tadžikistanom a Uzbekistanom. Rusko má v prvých dvoch zmienených štátoch svoje vojenské základne. Viac k témam: armáda, Rusko, vojenské cvičenieZdroj: Webnoviny.sk - Rusko pripravuje vojenské cvičenia so spojencami zo sovietskej éry © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusko pripravuje vojenské cvičenia so spojencami zo sovietskej éry

Šéf ozbrojených síl USA prisľúbil Japonsku ochranu pred severokórejským útokom

TOKIO 18. augusta (WebNoviny.sk) - Najvyšší predstaviteľ amerických ozbrojených síl Joseph Dunford v piatok vyhlásil, že jeho krajina bude ochraňovať Japonsko pred prípadným severokórejským raketovým útokom. "Myslím, že sme Severnej Kórei a všetkým ostatným v regióne dali jasne najavo, že útok na jedného z nás je útokom na oboch," povedal Dunford v Tokiu. Náčelník generálneho štábu americkej armády sa spolu so svojím japonským kolegom Kacutošim Kawanom tiež dohodol na posilnení protiraketových obranných systémov. Odporúčame:Armáda predstavila plán útoku na Guam, Kim Čong-un bude sledovať správanie Američanov Rokovania vysokopostavených generálov sa konali v čase, keď Japonsko v deviatich prefektúrach testovalo sirény. Piatková skúška varovného systému je prípravou na prípadný raketový útok, ktorým nedávno pohrozil Pchjongjang. Ten uviedol, že plánuje otestovať balistické rakety, ktoré vystrelí smerom na ostrov Guam. Sčasti by pritom leteli aj nad japonským územím. Viac k témam: Joseph Dunford, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, USAZdroj: Webnoviny.sk - Šéf ozbrojených síl USA prisľúbil Japonsku ochranu pred severokórejským útokom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šéf ozbrojených síl USA prisľúbil Japonsku ochranu pred severokórejským útokom

Islamistickí militanti chceli nastražiť bombu, zakročili bojovníci podporovaní vládou

COTABATO 18. augusta (WebNoviny.sk) - Stret bojovníkov z Islamského oslobodzovacieho frontu Moro a Islamistických bojovníkov slobody Bangsamoro na Filipínach si vyžiadal päť mŕtvych, ktorí boli členmi prvej spomínanej skupiny. Vojaci zakročili, keď sa ich protivníci snažili nastaviť bombu v meste Datu Salibo. Odporúčame:Filipíny zasiahlo zemetrasenie, padali budovy a vyše 100 ľudí je zranených Bojovníci z Islamského oslobodzovacieho frontu Moro podpísali v roku 2014 dohodu s vládou a pomáhajú jej v boji proti extrémistickým skupinám, ktoré sú napojené na organizáciu Islamský štát. Medzi ne patria napríklad aj spomínaní Islamistickí bojovníci slobody Bangsamoro. Viac k témam: Filipíny, políciaZdroj: Webnoviny.sk - Islamistickí militanti chceli nastražiť bombu, zakročili bojovníci podporovaní vládou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamistickí militanti chceli nastražiť bombu, zakročili bojovníci podporovaní vládou

Vyčistiť mesto Mosul od bômb a nastražených náloží bude trvať desiatky rokov

BAGDAD 18. augusta (WebNoviny.sk) - Americkí vojaci budú pomáhať pri lokalizovaní nevybuchnutých bômb, ktoré v Iraku zhodila koalícia pod vedením USA. Uviedol to v piatok najvyšší veliteľ amerických síl v Iraku generál Stephen Townsend. Ako povedal novinárom v Bagdade, americká armáda nájde spôsob, ako pomôcť. Nevybuchnuté bomby zhodené koalíciou sú však len malou časťou problému, ktorému čelí Mosul a ďalšie iracké mestá oslobodené od Islamského štátu. Militanti tam totiž pri ústupe poukrývali nálože, ktoré pri najmenšom pohybe vybuchnú. Môžu byť pritom všade - v detských hračkách, vysávačoch či dvierkach rúry na pečenie. Odporúčame:Jedna z posledných bášt Islamského štátu čelí vystupňovanému náletu koaličných a irackých síl Na vyhľadávane a zneškodňovanie výbušnín si iracká vláda najala súkromnú spoločnosť Janus Global Operations. Podľa niektorých odhadov však môže trvať aj 25 rokov, kým západný Mosul vyčistia od bômb. Viac k témam: Irak, Mósul, USAZdroj: Webnoviny.sk - Vyčistiť mesto Mosul od bômb a nastražených náloží bude trvať desiatky rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vyčistiť mesto Mosul od bômb a nastražených náloží bude trvať desiatky rokov

Služba Spotify zredukovala zoznam dostupnej hudby, odstránila rasisticky zameraných interpretov

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Streamingová služba Spotify začala odstraňovať hudbu interpretov, ktorí vo svojich textoch propagujú nadradenosť bielej rasy a nenávisť voči iným kultúram. Zareagovala tak na článok zverejnený v utorok na hudobnej stránke Digital Music News, ktorej redaktor spísal zoznam desiatok rasistických kapiel prístupných na Spotify. Spomienka na nacistickú Tretiu ríšu "Nelegálny obsah a materiály, ktoré propagujú nenávisť alebo podnecujú násilie voči rase, viere, sexuálnej orientácii a podobne, nebudeme tolerovať," uvádza streamingová služba. "Sme radi, že nás na tento obsah upozornili. Viaceré z týchto skupín sme už odstránili, a zvyšné preverujeme," napísalo Spotify v oficiálnom stanovisku. Služba iTunes odstránila tieto skupiny zo svojej databázy už v roku 2014 po tom, ako ju na ich prítomnosť upozornilo americké Southern Poverty Law Center (SPLC), združenie, ktoré sa zaoberá monitorovaním činnosti príslušníkov krajne pravicovej scény. Odporúčame:Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov V zozname kapiel až do štvrtka prístupných na Spotify boli okrem iných aj kapely ako Battlecry, Condemned 84, Freikorps alebo aj známa britská neonacistická skupina No Remorse, ktorá vo svojich textoch oslavuje násilie, vyzýva skinheadov na útoky proti ideovým nepriateľom a s nostalgiou spomína na nacistickú Tretiu ríšu. "Pred šesťdesiatimi rokmi viedli vojnu, to pre nás zomierali ich hrdinovia v snehu, Nemecko, domovina," kričí spevák No Remorse v skladbe Deutschland. Hranica medzi slobodou a cenzúrou Autor článku zverejneného v utorok v Digital Music News uvádza, že kapely zo zoznamu, ktorý zverejnil, majú síce na Spotify málo fanúšikov, ale je veľmi ľahké dostať sa cez ktorúkoľvek z nich k desiatkam ďalších interpretov podobného razenia, keďže ich používateľovi odporúča algoritmus vyhľadávajúci podobných interpretov. Odporúčame:Facebook zrušil stránky rasistov zo zhromaždenia v Charlottesville Autor sa však sám pozastavuje nad tým, či je úplný zákaz tým správnym riešením a pýta sa, kde by mala byť hranica medzi slobodou slova a cenzúrou. Nie je podľa neho vôbec jasné, či pod šírenie nenávistných ideológií spadá napríklad playlist na Spotify, ktorý pozostáva z nacistických vojenských pochodov. "Mnohí ľudia by mohli obhajovať prítomnosť tohto playlistu na Spotify argumentom, že ide o dôležitú historickú zbierku," píše autor článku v Digital Music News. Viac k témam: hudba, internet, rasizmus, spotifyZdroj: Webnoviny.sk - Služba Spotify zredukovala zoznam dostupnej hudby, odstránila rasisticky zameraných interpretov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Služba Spotify zredukovala zoznam dostupnej hudby, odstránila rasisticky zameraných interpretov

Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom, útoky sú odplatou za Somálsko

NAIROBI 18. augusta (WebNoviny.sk) - Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom a podpálili niekoľko domov v dedine Maleli neďaleko kenského mesta Witu. Podľa úradov útočníci patria k extrémistickej skupine aš-Šabáb. Táto organizácia spáchala v Keni v posledných rokoch desiatky útokov, ktoré si vyžiadali množstvo obetí. V júli extrémistov z aš-Šabáb obvinili v prípade, v ktorom sťali hlavy deviatim osobám v inej dedine v okrese Lamu. Odporúčame:Polícia strieľa do demonštrantov, povolebné násilnosti si vyžiadali už 24 obetí Extrémisti napojení na skupinu al-Káida vnímajú útoky v Keni ako odplatu za to, že krajina posiela do Somálska vojakov, aby proti nim bojovali. Viac k témam: al-Káida, KeňaZdroj: Webnoviny.sk - Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom, útoky sú odplatou za Somálsko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamskí militanti sťali hlavy trom ľuďom, útoky sú odplatou za Somálsko

Búrlivé vlny prevrátili loď, pátranie po preživších pokračuje

PORT-AU-PRINCE 18. augusta (WebNoviny.sk) - Minimálne šesť ľudí sa utopilo a ďalších asi desať je nezvestných po tom, ako sa pri severnom pobreží Haiti prevrátila loď. Zástupca miestneho úradu civilnej ochrany Jose Rethone informoval, že 23 ľudí sa podarilo zachrániť a v blízkosti mesta Port-de-Paix ďalej pokračuje pátranie po ďalších preživších. Odporúčame:Pobrežná stráž zadržala niekoľko lodí s migrantmi, chceli sa dostať z Maroka do Španielska Loď, ktorá viezla ľudí na pravidelnej trase medzi ostrovom Tortuga a mestom Port-de-Paix, sa podľa jeho slov prevrátila v búrlivých vlnách. Úrady predpokladajú, že na palube bolo asi 40 osôb, no nemajú záznam, ktorý by to potvrdzoval. Viac k témam: Haiti, polícia, prevrátená loď, záchranáriZdroj: Webnoviny.sk - Búrlivé vlny prevrátili loď, pátranie po preživších pokračuje © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Búrlivé vlny prevrátili loď, pátranie po preživších pokračuje

Aktualizované: Polícia zabila v Cambrils piatich podozrivých, pokúšali sa o druhý teroristický útok

aktualizované 18. augusta, 13:26 BARCELONA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Katalánska polícia zabila piatich podozrivých v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony. Pri ďalšom pokuse o teroristický útok utrpelo zranenia aj šesť civilistov a jeden príslušník polície. Odporúčame:Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované) Do chodcov vrazili na osobnom automobile Útočníci v španielskom pobrežnom mestečku Cambrils vrazili osobným automobilom do chodcov v blízkosti promenády. Pri incidente poškodili policajné auto a zranili šesť ľudí, medzi ktorými je aj muž zákona. Katalánsky minister vnútra Joaquim Forn pre rádio Onda Cero uviedol, že páchatelia mali na sebe pripevnené falošné výbušniny, ktoré boli veľmi dobre vyrobené. Polícii sa podarilo určiť, že nejde o pravé nálože až pri ich bližšej obhliadke. Polícia všetkých piatich útočníkov zastrelila. Stalo sa tak zhruba osem hodín po tom, ako dodávka v Barcelone vošla medzi ľudí, pričom zabila 13 z nich a okolo stovky zranila, asi 15 z nich vážne. Medzi mŕtvymi a zranenými sú podľa katalánskej polície občania 24 krajín. Pokus súvisí s útokom v Barcelone Úrady v súčasnosti pracujú s teóriou, že podozriví z Cambrils a útok v Barcelone súvisia so stredajšou explóziou v meste Alcanar, pri ktorej zahynula jedna osoba. Obyvatelia domu zrejme pripravovali výbušné zariadenia. Odporúčame:Kiska, Fico aj Lajčák vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach útoku v Barcelone Tamojší minister vnútra Joaquim Forn pre rádio RAC1 v piatok uviedol, že oba útoky sú prepojené, no zatiaľ bližšie nešpecifikoval, čo ich spája. Potvrdil tiež, že vodič z Barcelony je stále na slobode. Polícia predtým informovala, že medzi dvoma zatknutými osobami vodič nie je. Jedna žena podľahla zraneniam Tamojší minister vnútra Joaquim Forn v piatok uviedol, že podozrivého zadržali v meste Ripoll. Prvých dvoch ľudí pritom zatkli vo štvrtok takisto v Ripoll a tiež v meste Alcanar, pričom ani jeden z nich nie je vodičom dodávky, ktorá vošla medzi ľudí na bulvári Las Ramblas. Informáciu potvrdili katalánske úrady. Útok v španielskom pobrežnom mestečku Cambrils neprežila jedna žena. Za akciami stojí Islamský štát K útoku na rušnom bulvári Las Ramblas v Barcelone sa už prihlásila militantná extrémistická organizácia Islamský štát. Polícia v súvislosti s ním zatkla dve osoby, no šoféra sa zatiaľ nepodarilo zadržať. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com. Fifth attacker \'tried to stab passersby\' More details emerging about attempted attack in Cambrils: https://t.co/LDD0qlXx3Q pic.twitter.com/yE2apabWRl — BBC News (World) (@BBCWorld) August 18, 2017     Viac k témam: Islamský štát, polícia, Španielsko, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Polícia zabila v Cambrils piatich podozrivých, pokúšali sa o druhý teroristický útok © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Polícia zabila v Cambrils piatich podozrivých, pokúšali sa o druhý teroristický útok

Samovražedný útočník sa odpálil a zabil príslušníka Hamasu

GAZA 17. augusta (WebNoviny.sk) - Samovražedný útočník vo štvrtok na hraniciach medzi palestínskym Pásmom Gazy a Egyptom zabil príslušníka palestínskeho hnutia Hamas a ďalším piatim členom Hamasu privodil zranenia. Informuje o tom s odvolaním sa na miestne zdroje agentúra AP. Aj samotné hnutie Hamas stálo v minulosti za početnými samovražednými útokmi proti Izraelčanom, štvrtkový teroristický čin je prvým známym prípadom, keď naopak samovražedný atentátnik zaútočil na Hamas. Odporúčame:V Egypte prijali dodatočné bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť turistov Útočník mal aj kumpána, ktorý pri útoku tiež utrpel zranenia. Podľa Hamasu boli obaja "ideologicky deviantní", čo je termín, ktorý Hamas často používa v súvislosti s bojovníkmi militantného hnutia Daíš, známeho aj ako Islamský štát. Odporúčame:Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované) Hamas sa v snahe vylepšiť vzťahy s Egyptom snaží zabrániť prenikaniu bojovníkov Islamského štátu do Egypta a po štvrtkovom útoku hnutie vyhlásilo, že túto snahu ešte zintenzívni. Viac k témam: Egypt, Hamas, útokZdroj: Webnoviny.sk - Samovražedný útočník sa odpálil a zabil príslušníka Hamasu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Samovražedný útočník sa odpálil a zabil príslušníka Hamasu

Pakistanské ministerstvo nesúhlasí, že kašmírsku skupinu dali na zoznam teroristických organizácií

ISLAMABAD 17. augusta (WebNoviny.sk) - Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo hnev a sklamanie z toho, že Washington označil za teroristickú organizáciu kašmírsku militantnú skupinu Hizbul mudžáhidín, ktorá v oblasti bojuje proti indickej vláde. Hovorca pakistanského rezortu zahraničia Nafíz Zakaría vo štvrtok povedal, že jeho krajina bude pokračovať v poskytovaní "politickej, diplomatickej a morálnej podpory" kašmírskemu ľudu v jeho snahe zameranej na sebaurčenie. Odporúčame:Pakistan obvinil Indiu, že buduje tajné jadrové mesto Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v stredu informovala, že skupinu Hizbul mudžáhidín dala na zoznam zahraničných teroristických organizácií. Ide o najväčšiu z kašmírskych militantných skupín. Jej zakladateľa Sajída Salahuddína USA v júni označili za teroristu. Odporúčame:Pakistan zasiahlo zemetrasenie, ľudia utekali z domovov Kašmír je rozdelený medzi Pakistan a Indiu, ale obe krajiny si robia nárok na celý tento región. Povstalecké skupiny v časti Kašmíru, ktorú kontroluje India, bojujú proti indickej vláde v regióne od roku 1989. Viac k témam: Pakistan, teroristická skupina, USAZdroj: Webnoviny.sk - Pakistanské ministerstvo nesúhlasí, že kašmírsku skupinu dali na zoznam teroristických organizácií © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pakistanské ministerstvo nesúhlasí, že kašmírsku skupinu dali na zoznam teroristických organizácií

Zosuvy pôdy v Kongu si vyžiadali niekoľko desiatok obetí

BUNIA 17. augusta (WebNoviny.sk) - Najmenej štyridsať ľudí prišlo vo štvrtok o život v dôsledku zosuvu pôdy v dedine Tora na severovýchode Konga. O tragédii, ktorú vyvolali silné dažde z posledných dní, informuje s odvolaním sa na miestne zdroje agentúra AP. Záchranár Jean Bosco-Lalu z neďalekej Bunie, ktorá je hlavným mestom provincie Ituri, sa obáva, že počet obetí bude ešte narastať, keďže záchranné práce sú len v úvodnej fáze. Odporúčame:Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované) Agentúra AP pripomína, že zosuvy pôdy s množstvom obetí sú v Kongu pomerne častým javom, a dáva to do súvislosti okrem iného s tým, že obyvatelia tejto krajiny si často stavajú svoje príbytky neďaleko baní a vodných nádrží.   Viac k témam: Kongo, obete, zosuv pôdyZdroj: Webnoviny.sk - Zosuvy pôdy v Kongu si vyžiadali niekoľko desiatok obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zosuvy pôdy v Kongu si vyžiadali niekoľko desiatok obetí

Čile nepreruší diplomatické a obchodné vzťahy so Severnou Kóreou

PEKING 17. augusta (WebNoviny.sk) - Čile odmietlo požiadavku USA na prerušenie diplomatických a obchodných vzťahov so Severnou Kóreou. Čilský minister zahraničných vecí Heraldo Munoz uviedol, že krajina "nezamýšľa takýto postup". "Rešpektujeme návrh Spojených štátov amerických, no naďalej budeme udržiavať naše vzťahy," vyjadril sa. Odporúčame:Armáda predstavila plán útoku na Guam, Kim Čong-un bude sledovať správanie Američanov Dodal tiež, že Čile striktne dodržiava sankcie voči Pchjongjangu, ktoré nariadila Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov. Čile a Severná Kórea nemajú vzájomné ambasády. Čilský ambasádor v Číne má na starosti aj všetky záležitosti týkajúce sa Pchjongjangu. Odporúčame:Severná Kórea sa pre sankcie zo strany Číny dostane do problémov Obchodné vzťahy medzi oboma krajinami predstavujú 27 miliónov dolárov ročne (v prepočte približne 23 miliónov eur), z toho 25 miliónov dolárov (v prepočte približne 21,3 milióna eur) zahŕňa import zo Severnej Kórey do Čile. Viac k témam: Čile, Heraldo Munoz, Severná KóreaZdroj: Webnoviny.sk - Čile nepreruší diplomatické a obchodné vzťahy so Severnou Kóreou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čile nepreruší diplomatické a obchodné vzťahy so Severnou Kóreou

Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované)

aktualizované: 22:42 BARCELONA 17. augusta (WebNoviny.sk) - Na barcelonskej ulici Las Ramblas zrazila biela dodávka niekoľkých ľudí na chodníku. Teroristický útok Pri útoku zahynulo najmenej dvanásť ľudí a ďalších 80 je hospitalizovaných. Informoval o tom vo štvrtok večer regionálny katalánsky prezident Carles Puigdemont. Predchádzajúce informácie od regionálneho ministra vnútra hovorili o trinástich potvrdených obetiach. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva zahraničia Peter Susko, ministerstvo zatiaľ nekontaktoval so žiadosťou o pomoc žiaden slovenský občan. O tom, či sú medzi obeťami útoku aj Slováci, zatiaľ nemá ministerstvo žiadne informácie. Very sad news from #Barcelona today. Deepest condolences to all the families affected by this terrorist attack. — Andrej Kiska (@Andrej_Kiska) 17. augusta 2017 Španielska polícia vyšetruje štvrtkový incident ako teroristický čin. "Potvrdzujeme teroristický útok," oznámila krátko po udalosti katalánska polícia, ktorá krátko po útoku uzatvorila bulvár Las Ramblas aj jeho okolie, prikázala zatvoriť aj všetky obchody a prevádzky na tomto území, ako aj neďaleké stanice metra a vlaku. Nariadila tiež, aby sa ľudia miestu útoku a jeho okoliu vyhýbali, celú oblasť monitoruje helikoptéra. Zatkli dve osoby Katalánska polícia zatkla vo štvrtok v súvislosti s útokom dve osoby. Informoval o tom vo štvrtok večer Puigdemont. Starostka Barcelony Ada Colau oznámila, že v piatok si obyvatelia mesta uctia obete útoku minútou ticha a v centre mesta sa bude konať spomienkové zhromaždenie. Ako vyhlásila, Barcelončania "musia ukázať, že nie sú vystrašení a že sú zomknutejší ako kedykoľvek predtým". Zobraziť fotogalériu k článku:Do davu ľudí v centre Barcelony vrazila v plnej rýchlosti dodávka Informácie o identite útočníkov sa zatiaľ rôznia. Podľa televízie TV3 je jedným z nich Španiel marockého pôvodu, niektoré iné médiá už priniesli aj jeho údajné meno - Driss Oukabir. Podľa niektorých informácií však po osobe menom Driss Oukabir bolo len spustené pátranie, keďže si nedávno požičala bielu dodávku, rovnakú, s akou bol spáchaný útok, a nie je pritom isté, či práve on je jedným zo zatknutých podozrivých. Niektoré médiá informujú, že požičané dodávky boli dve, z ktorých s jednou bol spáchaný útok a druhá bola pripravená na útek z miesta činu. Polícia večer poprela informácie niektorých médií o tom, že dvaja údajní páchatelia útoku sa skrývajú v bare Rey de Istanbul neďaleko Las Ramblas a obkľúčila ich v ňom polícia. Map shows location of #Barcelona\'s Ramblas area, scene of incident involving van https://t.co/ZRoky2QgkM pic.twitter.com/ejLowuNqDr — BBC Breaking News (@BBCBreaking) 17. srpna 2017 ÚLTIMA HORA | La policía identifica a uno de los implicados en el atentado de Barcelona: Driss Oukabir https://t.co/7GVta71l4U pic.twitter.com/pUDR1pAmhy — EL PAÍS (@el_pais) 17. srpna 2017 Footage emerges of people fleeing through a supermarket during #Barcelona attack Latest updates: https://t.co/qvnTTPt6DJ pic.twitter.com/Im2KgqFgkk — BBC Breaking News (@BBCBreaking) 17. srpna 2017   Viac k témam: Barcelona, teroristický útok, teroristický útok v Barcelone, terorizmus, útokZdroj: Webnoviny.sk - Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované)

Matka s priateľom zabudli dieťa v aute, po jeho smrti im hrozí obvinenie zo zabitia

VIEDEŇ 17. augusta (WebNoviny.sk) - V rakúskom Bludenzi zomrelo v utorok 19-mesačné dieťa, ktoré jeho matka a jej priateľ zabudli na niekoľko hodín v aute. Pitva preukázala, že príčinou úmrtia malého chlapca bol úpal spôsobený vysokými teplotami, informovala vo štvrtok rakúska polícia. Sedemnásťročná matka a jej dvadsaťročný priateľ tvrdia, že dieťa pôvodne nechali v aute preto, lebo zaspalo, a nechceli, aby sa zobudilo, keď ho budú z auta vyberať. Následne si išli sami oddýchnuť, a až po dlhšom čase im napadlo, že dieťa je stále v aute. Dvadsaťročný priateľ matky sa snažil chlapčeka oživovať, to už však nepomohlo. Rakúska polícia ešte pred zverejnením výsledkov pitvy informovala, že ak sa preukáže, že príčinou úmrtia bol úpal, matke dieťaťa a jej priateľovi bude hroziť obvinenie zo zabitia. Viac k témam: auto, dieťa, Rakúsko, smrťZdroj: Webnoviny.sk - Matka s priateľom zabudli dieťa v aute, po jeho smrti im hrozí obvinenie zo zabitia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Matka s priateľom zabudli dieťa v aute, po jeho smrti im hrozí obvinenie zo zabitia

Generálny tajomník OSN skritizoval Trumpa za vojenské hrozby voči Venezuele

NEW YORK 17. augusta (WebNoviny.sk) - Generálny tajomník OSN António Guterres skritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za vojenské hrozby proti Venezuele. Ako v stredu povedal, Latinská Amerika sa úspešne zbavila intervencií zo zahraničia a tento stav je potrebné udržať. Guterres však podrobil kritike aj venezuelského lídra Nicolása Madura za to, že vytvoril všemocné ústavodarné zhromaždenie, ktoré zanecháva opozíciu bezmocnú. Podľa jeho slov sa Južná Amerika už zbavila autoritárstva, a to je rovnako nevyhnutné zachovať. Za jediné možné riešenie krízy pritom považuje rokovania medzi venezuelskou vládou a opozíciu. Dodal, že je "v úzkom kontakte s oboma". Trump nedávno pripustil možnosť vojenského zásahu proti Venezuele v reakcii na pokusy o uzurpovanie moci tamojším lídrom Nicolásom Madurom, ktorého označil za "diktátora". Americká administratíva už naňho, ako aj na dve desiatky ďalších venezuelských predstaviteľov uvalila sankcie. Trumpove vyjadrenia však znepokojili dokonca aj amerických spojencov v regióne. Maduro opakovane obvinil vládu vo Washingtone, že plánuje jeho zvrhnutie. Viac k témam: António Guterres, Donald Trump, Nicolás Maduro, OSN Organizácia spojených národov, USA, VenezuelaZdroj: Webnoviny.sk - Generálny tajomník OSN skritizoval Trumpa za vojenské hrozby voči Venezuele © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Generálny tajomník OSN skritizoval Trumpa za vojenské hrozby voči Venezuele

Protimoslimská senátorka rozhorčila kolegov, v parlamente si obliekla burku

CANBERRA 17. augusta (WebNoviny.sk) - Austrálska senátorka vyvolala hnevlivé reakcie zákonodarcov, keď si v parlamente obliekla burku. Spravila tak v rámci svojej kampane, v ktorej sa usiluje dosiahnuť zákaz tohto islamského odevu. Líderka protimoslimskej a protiimigračnej strany Jeden národ Pauline Hansonová sedela vo štvrtok v čiernej burke v parlamente viac než desať minút. Následne si ju zložila a vysvetľovala, prečo chce, aby z bezpečnostných dôvodov takéto oblečenie zakázali. Generálny prokurátor a člen vládnej Liberálnej strany George Brandis si vyslúžil potlesk, keď povedal, že jeho vláda nosenie burky nezakáže. Zároveň skritizoval Hansonovú za to, že svojím nevhodným konaním uráža moslimskú menšinu v krajine. V podobnom zmysle sa vyjadrili aj viacerí ďalší austrálski senátori. Viac k témam: Austrália, Pauline HansonováZdroj: Webnoviny.sk - Protimoslimská senátorka rozhorčila kolegov, v parlamente si obliekla burku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Protimoslimská senátorka rozhorčila kolegov, v parlamente si obliekla burku

Facebook zrušil stránky rasistov zo zhromaždenia v Charlottesville

MOUNTAIN VIEW 17. augusta (WebNoviny.sk) - Facebook zrušil stránky rasistov, ktorí sa zúčastnili na víkendovom nacionalistickom zhromaždení v meste Charlottesville vo Virgínii. Hovorkyňa sociálnej siete Ruchika Budhrajová pre tlačovú agentúru The Associated Press uviedla, že odstránili účet Christophera Cantwella, ktorého meno bolo uvedené na letákoch k podujatiu a je označovaný za extrémistu. Odporúčame:Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov Facebook odstránil ešte aj najmenej osem ďalších stránok na sociálnej sieti a na Instagrame súvisiacich s demonštráciou extrémistov, ktorá sa skončila tragicky. Ako dôvod hovorkyňa uviedla porušenie politiky spoločnosti o organizáciách a prejavoch z nenávisti. Cantwell v reakcii uviedol, že jeho účet odstránili v snahe umlčať jeho názory. Viac k témam: Charlottesville, facebookZdroj: Webnoviny.sk - Facebook zrušil stránky rasistov zo zhromaždenia v Charlottesville © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Facebook zrušil stránky rasistov zo zhromaždenia v Charlottesville

Rakúsko posiela niekoľko desiatok vojakov na hranice Talianska zastavovať migrantov

VIEDEŇ 16. augusta (WebNoviny.sk) - Predstavitelia Rakúska oznámili, že vysielajú 70 vojakov na hranice s Talianskom, aby polícii pomáhali zastavovať nelegálnych migrantov vstupujúcich do krajiny. Vysokopostavený predstaviteľ rakúskej polície Helmut Tomac a predstaviteľ rakúskej armády Herbert Bauer v stredu uviedli, že tento krok je reakciou na stúpajúci počet prípadov migrantov, ktorí sa snažia prepraviť sa cez hranice pod podvozkami nákladných vagónov. Odporúčame:Pobrežná stráž zadržala niekoľko lodí s migrantmi, chceli sa dostať z Maroka do Španielska Kontrola rakúskych hraníc je v Taliansku citlivou problematikou. Brennerský priesmyk spájajúci obe krajiny je jednou z hlavných trás spájajúcich Taliansko so severnou Európu a je osobitne intenzívne využívaný počas letnej dovolenkovej sezóny. Rakúski predstavitelia sa v minulosti vyjadrili, že sú pripravení v priesmyku nasadiť obrnené vozidlá, aby bránili migrantom dostať sa do Rakúska. Tomac však v stredu povedal, že také kroky neplánujú. Viac k témam: hranica, migranti, Rakúsko, TalianskoZdroj: Webnoviny.sk - Rakúsko posiela niekoľko desiatok vojakov na hranice Talianska zastavovať migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rakúsko posiela niekoľko desiatok vojakov na hranice Talianska zastavovať migrantov

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

O prípadnom zastavení stíhania Ladislava Bašternáka rozhoduje prokurátor
Dolár v piatok klesol voči jenu aj oproti euru
Video: Loď Dragon priviezla zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS
Video: Muž vo fínskom Turku pobodal viacero ľudí, polícia ho postrelila
Letné kino už aj v Auparku Bratislava
Video: Haščák sa pobil v prípravnom zápase, “pomstil” zákrok na mladého spoluhráča
Najkratšie čakacie lehoty na operácie má poisťovňa Union

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

lang